2024. március 04.

Valóban munkaerőhiány van?

Rengeteg hirdetéssel lehetett találkozni az állásportálokon és a közösségi médiában is látható a verseny, sokan hirdetnek ugyanarra a munkavállalói csoportra. Bár a létszámbővítési szándék már nem olyan erőteljes, mint tavaly ilyenkor, de szakemberek toborzását sok helyen maga a cég akadályozza.

Mi a helyzet a munkavállalói oldalon?

A szakképzett, tapasztalt hazai munkavállalókért folytatott verseny még mindig magas szinten van. A munkaerőhiány viszont részben látszólagos, hiszen a bizonytalan helyzetbe került dolgozók is szeretnének stabil lehetőséget találni és a munkahelyváltási kedv is igencsak megerősödött az utóbbi hónapokban. Ugyanakkor a berobbant igényeket nem tudja lekövetni a kiválasztási folyamat és nehezen változtatnak a munkaadók a korábbi feltételeken is.

Kié lesz a jelentkező?

A munkakeresési szokások átalakultak, az elhelyezkedés jelentősen felgyorsult. A többkörös személyes interjúk most nem a munka komolyságát emelik ki, hanem eltántorítják a jelentkezőket. Az álláskeresőknél nem csak a fizetés kiemelt jelentőségű – minimálbérért semmilyen munkakörben nem várható lojalitás, motiváció és elégedett légkör. Jelentős előny a gördülékeny és gyors kommunikáció a kiválasztási szakaszban. A nagyobb presztízs értékkel bíró cégek sem kapaszkodhatnak csak a hírnevükbe, piaci helyzetükbe. Nem lesz vonzó a cég, ha hetekig nem válaszol vagy „versenyképes” fizetést kínál.

A fizikai munkaköröknél továbbra is tartja magát az a tendencia, hogy a cégek előnyként érzékelik, hogy ők egy összetett munkakörre tanítják be adott esetben az új dolgozót, és olyan erős szűrésnek vetik alá a jelentkezőket, hogy saját magukat hozzák ezzel hátrányba. A felvétellel küzdő cégek jelentős részénél megfigyelhető, hogy 

  • életkori megkötésekkel indulnak neki a toborzásnak, pedig nincs nagyobb garancia arra, hogy egy 23 éves pályakezdő  tovább marad a cégnél, mint egy tapasztalt 58 éves.
  • látható motiváltságot várnak már a felvételi elbeszélgetésen egy olyan jelentkezőtől, akinek több műszakos munkarendet, adott esetben változó mértékű túlórát és olyan fizetést kínálnak, amely csak a műszakpótlékok miatt magasabb a kötelező minimumoknál.
  • a magas jelentkező számból tévesen azt a következtetést vonják le, hogy csak ők választanak, és sokan nem tisztelik meg a jelentkezőket bármiféle válasszal, netán gyors reakcióval.

„Ha egy hét múlva már nem érdekli a munka, akkor nem is volt komoly jelentkező!” – ismerős gondolat?

„Jelentkeztem 12 helyre, ebből 5 megkeresett másnap, 2 pár napon belül. Egy felhívott 2 hét múlva, hogy másnap menjek be egy elbeszélgetésre. A többitől semmilyen visszajelzés nem érkezett.” – ez pedig a másik oldal. Vajon kinek fog előbb igent mondani egy jelentkező?

Home Office a varázsszó

A szellemi munkaköröknél fontosak az olyan lehetőségek, mint például a kötetlen munkaidő vagy az otthoni munkavégzés. Sok vállalat a korlátozások feloldása után óvatos tempóban elkezdte visszaterelni a dolgozókat az irodai térbe. A munkavállalók ugyanakkor megtapasztalhatták, hogy képesek ellátni a feladataikat otthonról is, amellyel megspórolhatják a napi utazási időt, kisebb a fertőzésveszély is, ami a téli hónapokban fontos szempont. Sokaknál megfigyelhető lett a munkahelyváltás igénye ott, ahol a munkahely ismét egyre erőteljesebben tereli a dolgozókat az irodai jelenléti irányába.

A földrajzi korlátok kitolódtak, ezt a cégek egy része is felismerte. Olyan területen is versenybe szállhatnak a szakemberekért, ahol eddig nem érték el őket. Most már elegendő lehet havonta néhányszor elutazni egy 100-150 km-re lévő céghez, nincs szükség költözésre, ha a feladatokat távmunkában elvégezhetővé és mérhetővé tették.

Kevés a diák

A diákmunka-kínálatban is óriási növekedés van, ami várhatóan az év előrehaladtával tovább duzzad. A gyakornoki pozícióknál támasztott elvárások néhol irreálisak, a könnyen megtanulható feladatoknál pedig sokan tévedésben vannak, amikor azt gondolják, hogy ezt minimálbérrel is betöltethetik. Diákmunkában is hatalmas a választék, a diákok sem fogják elvállalni az első szembejövő lehetőséget. Miért tennék? Ők is olyan helyen szeretnétek dolgozni, ahol

  • gyors és egyszerű a kiválasztási folyamat.
  • figyelembe veszik, hogy vannak iskolai elfoglaltságaik. Ha a járulékmentes foglalkoztatási forma és a rugalmas hozzáállásuk miatt rájuk esik a választás, akkor a munkarendet is az időbeosztásukhoz érdemes igazítani.
  • egyenrangúként bánnak velük és csak azért, mert diákok, nem ők főzik minden reggel a kávét az egész csapatnak.
  • valódi feladatokat kapnak. Legyen szó raktári kisegítésről vagy pénzügyi elemzői feladatról, mindenki szereti, ha a nap végén azt érezheti, hogy fontos volt a munkája, hozzátett a csapat sikeréhez.

A diák gyakorlatilag egy részmunkaidős, kevesebb tapasztalattal rendelkező kolléga, aki gyorsan tanul, és új nézőpontot hozhat a céghez. Olyan helyen szeret hosszabb ideig dolgozni, ahol valódi lehetőségeket kap.

Ha szeretne bővebb tájékoztatást kérni, itt megadhatja, hogy milyen munkakörben tapasztal nehézséget, milyen toborzás kapcsán lenne szüksége segítségre.