2024. május 22.

Mire figyelj szülőként, ha gyermeked munkát vállal a nyáron

Néhány hét és kitör a nyáriszünet. A tinédzser és egyetemista fiataloknak az érettségire vagy vizsgákra való felkészülés alatt tényleg csak a képernyőkön keresztül „találkoztak” a kortársaikkal. Egy ilyen vizsgaidőszak után, a nyár berobbanásával a fiatalok minden lehetőséget szeretnének megragadni, hogy társaságban legyenek és szórakozzanak. De ki teremtse meg az ehhez szükséges anyagi keretet a számukra?

Sok szülő, akinek tinédzser gyereke van, dilemmákat élhet meg a nyári diákmunkával kapcsolatban: Vajon jót tesz a gyermekének, ha a megterhelő tanév és vizsgaidőszak után nyáron az önfeledt pihenés helyett – vagy inkább mellett – azt várja tőle, hogy dolgozzon meg egy Eb focimeccs vagy a bulik költségeiért? Ha a gyermek szeretné, vajon elengedheti-e dolgozni például Balatonra egy büfébe, ahol ott is lakik egész nyáron? Persze akadhatnak olyan szülők is, akiknek az okoz nehézséget, hogy bármennyire is szeretnék, nem is tudják előteremteni a szórakozás költségeit a gyermekeik számára, mert szűkösebb lett a családi kassza.

Bármi is az oka, hogy tinédzser, kamasz gyermeked a nyári diákmunka felé kacsintgat, érthető a sok aggodalom és kérdés,  ami a téma kapcsán felmerülhet. 

Teljes körű jogi és pénzügyi garancia

A legtöbb szülőnek nincs naprakész tudása a fiatalkorúak foglalkoztatásának jogi hátterével, a fizetési feltételekkel és a fiatalok felé támasztható elvárások mértékével. A diákokat pedig ebben az időszakban kizárólag az érdekli, hogy megkapják a szórakozáshoz, nyaraláshoz szükséges pénzt, amiért megdolgoztak. Ez viszont számos veszélyt – szerződés nélküli munkát, a szóbeli megegyezéstől eltérő összegű kifizetést és munkakört – hordozhat magában, ha szakmai segítség nélkül indultok nyári munkát keresni egy tinédzsernek. A Mind-Diák Szövetkezet munkatársai ugyanakkor minden jogi és foglalkoztatási szabályt pontosan ismernek és teljes körű garanciát vállalnak arra, hogy azok a 18 év alatti fiatalok, akik hozzájuk jelentkeznek, ne dolgozzanak éjszakai műszakban, ne túlórázzanak, és készenléti ügyeletet se bízzanak rájuk.

nyaralás

Szülőként tehát nyugodt lehetsz afelől, hogy a Mind-Diák Szövetkezeten keresztül foglalkoztatott gyermeked biztos jogi háttér mellett dolgozhat részmunkaidőben, órabéres elszámolás mellett. Vagyis, a ledolgozott órák után fizet a diákszövetkezet minden hónap 10-én, amit a diák a saját jelenléti ívén vezet a hónap folyamán. A leigazolt órák után járó jövedelmet pedig a szövetkezet minden esetben kifizeti a diákoknak, akkor is, ha a megbízó még nem egyenlítette ki az aktuális számláját, tehát pénzügyi garanciát vállal a diákszövetkezet.

Minden jogi és szakmai támogatást megadunk a diákoknak a munkába álláshoz. Előre letárgyalt bérek alapján választhatják ki a számukra legszimpatikusabb munkát, a jelentkezés után pedig egy sikeres interjúbeszélgetést követően mi intézzük a szerződést és a hatósági bejelentést is.” – mondta Göbl Róbert, a Mind-Diák Szövetkezet vezetője, aki szerint teljesen természetes, hogy a szülőkben sok a dilemma és a bizonytalanság a diákmunkával kapcsolatban.

Az első lépések, ahol nélkülözhetetlen a szülői segítség

Törvényi előírás, hogy egy 18 éven aluli diák kizárólag szülői hozzájárulással állhat munkába, enélkül ugyanis egyetlen munkát sem vállalhat el a Mind-Diáknál egy fiatalkorú.

A másik lépés pedig, ahol gyermekednek szüksége van a segítségedre, az a bankszámla nyitása, hiszen utalás útján juthat legkönnyebben a jövedelméhez. A legtöbb bankban, ahol 14 éves kortól lehet bankszámlát indítani, a szülő hozzájárulását és aláírását is kérik a szerződéskötéshez. A pénzügyek és munka világába tehát csak szülői hozzájárulással léphet be a gyerek, amiben nagy segítséget és biztonságot jelenthet számára a szülő tapasztalata és támogatása.

Mi biztosítjuk a feltételeket, de a munkát a szülő is hozhatja

A diákszövetkezeten keresztül meghirdetett munkákat minden esetben biztonságos, a Szövetkezet által leellenőrzött cégeknél végezhetik a fiatalok. Sok szülő mégis jobban szeretné, ha egy általa már jól ismert környezetben tudhatná gyermekét a nyári munka során. Göbl Róbert elmondta, hogy többször találkozott már efféle szülői aggodalommal, amire szerencsére náluk van megoldás. „A Mind-Diák Szövetkezetnél arra is van lehetőség, hogy egy diák a szülők vagy ismerősök munkahelyén dolgozzon. Ehhez nem kell más, minthogy a kiválasztott cég, aki foglalkoztatná a fiatalt nyáron, szerződést kössön a Szövetkezetünkkel.

Így a szülők vagy egy ismerős munkahelye is megkaphatja azokat a kedvezményeket – teljes SZOCHO mentesség, nem kell sem fizetett szabadságot, sem munkaszüneti napokat, sem betegszabadságot fizetni, csak a ledolgozott órákat –, amiket kizárólag a diákszövetkezeten keresztül foglalkoztatott diákok után kaphat meg egy cég.

Ezzel tehát jól járhat a foglalkoztató is, hiszen jóval kedvezőbb keretek között dolgoztathatja a fiatalokat, ráadásul a munkatársai lojalitását is növelheti ezzel, és a szülők is nyugodtabbak lehetnek gyermekük nyári foglalkoztatása kapcsán.”

Életrevalók

Bár sok szülőben ott van a kétely, hogy tényleg a legjobbat teszi-e a gyermekével, ha már ilyen fiatalon elkezd dolgozni, és nem hagyja, hogy igazán megélje a fiatalságát, a Mind-Diáknál megfordult diákok hozzáállását látva Göbl Róbert azt mondja, hogy kifejezetten hasznos, ha egy tinédzser 15-16 éves korától kezdve fokozatosan kezd el dolgozni. Először csak nyáron egy-egy hónapot, később pedig, ahogy a tanulmányai engedik, akár évközben is egy-egy délutánt. „A legtöbb diák évekig – sokszor egészen a diploma megszerzése utáni októberig – szerződésben áll velünk, és rajtunk keresztül dolgozik nyáron, később pedig akár egész évben, hogy eltartsa magát az egyetem alatt. Sőt, sokan a szakmai gyakorlataikat is rajtunk keresztül végzik. Látványos a változás, ahogy a gyerekek évről évre tapasztaltabbak és céltudatosabbak lesznek a pénzügyek világában, és ahogy formálódik a munkához, a határidőkhöz, a problémamegoldáshoz vagy a feladatok minőségi elvégzéséhez való hozzáállásuk. Jobb lesz az időbeosztásuk és a kommunikációs képességük is, így az idő előrehaladtával megtanulnak felelősséget vállalni azért, hogy fontos a cég számára is (1-2 hétre) előre, jól tervezhető módon összeállítani a munkarendjüket, hogy minden feladat határidőre elkészülhessen. Ezek a kompetenciák pedig hosszú távon nagy előnyt jelenthetnek a fiataloknak a munkaerő piacon azokkal szemben, akik egyáltalán nem dolgoztak a diák éveik alatt.”