2025. április 22.
Kisgyermekes anyaként térne vissza dolgozni? Így érdemes belevágni!
Kevés téma borzolja fel úgy a kedélyeket, mint az anyaság és a munka összeegyeztethetőségének kérdése. Az anyák napjához közeledve különösen aktuális felvetés, hogyan tudnak a kisgyermekes édesanyák visszatérni a munka világába – vagy éppen helytállni a munkában anélkül, hogy háttérbe kellene szorítaniuk a családi életüket.
Mindeközben egyre több szó esik a többgyermekes anyáknak tervezett SZJA-mentességről, amely új ösztönzést jelenthet azoknak, akik fontolgatják a munkába való visszatérést. Cikkünk gyakorlati szempontok mentén segít eligazodni a dolgozni vágyó édesanyákat érintő változások között, hogy átfogó képet kapjanak a lehetőségekről és magabiztosabban térhessenek vissza a munka világába.
SZJA-mentesség – de mennyi az annyi?
A tervek szerint 2025-től azok az édesanyák, akik két vagy több gyermeket nevelnek, teljes egészében mentesülnek az SZJA fizetése alól – akár életük végéig. Ez azt jelenti, hogy ugyanazért a bruttó fizetésért jóval több nettó bér érkezik a bankszámlájukra.
Ez az intézkedés havi szinte több mint 100 ezer forintos nettó többletjövedelmet is jelenthet, ha az érintett dolgozó bruttó bére eléri a KSH által közölt 668 100 forintos 2025. januári átlagkeresetet. A magasabb jövedelmű, vezető pozícióban dolgozó édesanyák esetében a különbség ennek a többszöröse is lehet.
Fontos tudni, hogy az szja-kedvezmény – a 25 év alattiaknak járó adókedvezménnyel ellentétben – nem jövedelemfüggő, nincs felső határa, és visszamenőlegesen is alkalmazható a már meglévő gyermekekre. Vagyis ez a szabályozás sokak számára jelenthet motivációt a munkába való visszatérésre.
Azonos munkáért, azonos bér jár
Ez az intézkedés ugyanakkor érzékenyen érintheti a gyermektelen vagy egy gyermeket nevelő nőket, akik jogosan érezhetik úgy, hogy azonos mennyiségű és színvonalú munkáért alacsonyabb nettó jövedelmet kapnak – pusztán azért, mert más a családi helyzetük. Ha ebből fakadó feszültséget, ellenszenvet érzékelünk egy kollégánk részéről, érdemes lehet külső HR segítséget bevonni, aki segít tisztázni a helyzetet.
Mindenesetre azt fontos kiemelni, hogy a bérekre és juttatásokra továbbra is irányadó az ekvivalencia elve: azonos munkáért azonos bér jár, függetlenül a munkavállaló életkorától, családi állapotától, gyermekeinek számától, vagy attól, hogy jogosult-e adókedvezményre.
Részmunkaidő: amire sokan vágynak, de csak kevés a lehetőség
A kisgyermekes szülők többsége nem teljes állásban szeretne visszatérni, hanem olyan rugalmas munkarendet keres, amely összeegyeztethető a családi élettel. A részmunkaidő erre ideális megoldás lehetne – Magyarországon azonban továbbra is ritka: míg az uniós átlag közel 18%, nálunk mindössze 4% dolgozik így.
Itthon leginkább diákokat és nyugdíjasokat alkalmaznak ebben a formában, a kisgyermekes anyák számára viszont csak kevés ilyen lehetőség kínálkozik.
Hogyan érdemes felkészülni a visszatérésre?
Hosszabb kihagyás után teljesen természetes, ha a munkába való visszatérés bizonytalanságot kelt bennünk – de néhány átgondolt, tudatos lépéssel jelentősen megkönnyíthető az újrakezdés.
1. Az önéletrajz az első benyomás – ne spóroljunk időt rajta!
Egy jól felépített önéletrajz minden sikeres álláskeresés alapja. Nem érdemes elsietni vagy sablonosan összeállítani, hiszen ez az a dokumentum, amely alapján a munkáltató először képet alkot a jelentkezőről.
Fontos, hogy az önéletrajz:
-
logikus és átlátható felépítésű legyen – segít, ha a szakmai tapasztalatok fordított időrendben szerepelnek (legfrissebb elöl), és jól elkülönülnek egymástól;
-
kiemelje a releváns készségeket és tapasztalatokat – nemcsak a korábbi munkahelyek számítanak, hanem minden olyan tevékenység, ahol szervezési, kommunikációs vagy problémamegoldó képességünket kamatoztathattuk (pl. önkéntesség, projektmunka, tanfolyamok, akár gyes alatt);
-
naprakész és tömör legyen – ideális esetben 1-2 oldalban bemutatva a lényeget.
Amennyiben jól jönne egy külső szakmai vélemény, érdemes élni a Humán Centrum ingyenes CV-tanácsadásával – küldje el önéletrajzát az alábbi e-mail címre: cvambulancia@humancentrum.hu. A beküldött anyagot tapasztalt HR szakértőink nézik át, és konkrét javaslatokat küldenek.
2. Tudatosan megfogalmazott bérigény – alap a magabiztos tárgyaláshoz
A bérigény megfogalmazása sokak számára kényes kérdés, ugyanakkor fontos, hogy a munkavállaló tisztában legyen saját piaci értékével. A felkészüléshez hasznos lehet:
-
utánanézni a reális fizetési sávoknak a szakterületünkön
-
minden esetben tisztázni, hogy bruttó vagy nettó összegben határozzuk meg a bérigényt, hogy elkerülhetők legyenek a későbbi félreértések,
-
előre összeírni azokat az érveket, amelyek alátámasztják ezt az igényt: például tapasztalat, végzettség, szakmai hozzáállás, rugalmasság, stb.
3. A rugalmasság nem luxus, hanem reális igény
A részmunkaidő, a hibrid vagy a home office ma már számos munkakörben adott lehetőség – mégis sokan tartanak attól, hogy ezekről beszéljenek egy állásinterjún. Pedig a rugalmasság iránti igény egy teljesen természetes elvárás a kisgyermekes szülők részéről.
Ezért érdemes már a kiválasztási folyamat korai szakaszában nyíltan rákérdezni arra, hogy:
-
van-e lehetőség heti néhány napos otthoni munkavégzésre,
-
megoldható-e a részmunkaidős kezdés,
-
mennyire rugalmas a munkarend a hétköznapokban.
Az ilyen kérdések nem gyengítik a jelölt alkupozícióját – épp ellenkezőleg: azt mutatják, hogy a pályázó felelősen, tudatosan gondolkodik, és hosszú távra tervez.
Az anyaság is új „soft skillekkel” gazdagít
A szülés utáni visszatérés nemcsak szakmai, hanem lelki szempontból is nagy váltás. Megváltoznak a prioritások és sokszor nehéz megtalálni az egyensúlyt a család és a karrier között – mindez pedig olyan készségeket erősít, amelyek a munkahelyen is jól hasznosíthatók.
Az édesanyák általában kiváló multitasking és együttműködési képességgel, nagyfokú felelősségtudattal, és fejlett szervezőkészséggel rendelkeznek, jól priorizálnak, ügyesen osztják be az idejüket – ezek pedig mind olyan kompetenciák, amelyeket érdemes az önéletrajzban is megjeleníteni.